تفاوت چتربازی سقوط آزاد و پاراگلایدر

تفاوت چتربازی سقوط آزاد و پاراگلایدر - باشگاه هوایی اوج

تا چندسال پیش در ایران یگان های نظامی و تکاوران ارتش تنها کسانی بودند که امکان چتربازی سقوط آزاد برایشان فراهم بود اما در سالهای اخیر و با گسترش این رشته و با فراهم شدن دسترسی به تجهزات و فراگیر شدن آموزش و اقبال زیاد علاقه مندان به رشته چتربازی سقوط آزاد (اسکای دایوینگ) این امکان برای همه فراهم شد و چتربازان زیادی در این رشته پر هیجان آموزش دیدند و امروز لذت سقوط دیگر غیر قابل دسترسی نیست. با آکادمیک شدن این رشته ، طبیعتا طرفداران خاصی نیز پیدا کرده که هرکدام علاقه خاصی به انواع چتر بازی دارند.

فدراسیون جهانی ورزشهای هوایی بنام FAI یا همان FÉDÉRATION AÉRONAUTIQUE INTERNATIONALE با قدمت بیش از صد سال که مقر آن درکشور فرانسه میباشد و مانند سایر رشته های ورزشی دارای مسابقات جهانی می باشد ورزشهای هوایی را به شرح زیر دسته بندی می کند:

فدراسیون جهانی ورزش های هوایی-باشگاه هوایی اوج

 • آکروباسی هوایی – Aerobatics
 • هواپیمای مدل – Aeromodelling
 • رکوردهای هوایی و فضایی – Astronautic Records
 • بالن ها و سفینه های فضایی – Balloons & Airships
 • هوانوردی عمومی – General Aviation
 • گلایدرها – Gliding
 • هنگ گلایدر ( کایتها ) – Hang Gliding
 • وسایل پروازی با نیروی محرکه انسانی – Human Powered Flying
 • میکرولایت – Microlight
 • چتربازی سقوط آزاد – Parachuting
 • پاراگلایدینگ – Paragliding
 • هلیکوپتر و اتوژیرو – Rotor craft

در این میان بخاطر فراهم بودن بستر اجرایی رشته پاراگلایدر و پاراشوت در ایران علاقه مندان زیادی دارد که باز پاراگلایدر به دلیل دسترسی آسان تر به امکانات و شرایط مناسب سایت های پروازی تعداد بیشتری از علاقه مندان را به خود اختصاص داده.

پاراگلایدر:

تفاوت پاراگلایدر و اسکایدایوینگ - باشگاه هوایی اوج

ورزش پاراگلایدر نوعی از چتربازی است که با توجه به طراحی و شکل بال که بر اساس سر خوردن روی ملکول های هوا طراحی شده، و در آن پیشروی بیشتر و فرود کمتر اتفاق می افتد و در نتیجه خلبانان این رشته می توانند با استفاده از این خاصیت از محل ارتفاعات و بالای تپه ها و بلندی ها چتر خود را پهن کنند و با چند قدم دویدن آن را به پرواز درآورند و درصورت مساعدت شرایط جوی و مهارت خلبان ارتفاع خود را افزایش دهند و حتی ساعت ها روی هوا بمانند و مسافت زیادی را با چتر خود پرواز کنند که هارنس های مخصوص آن که به راحتی مبل خانه می باشد این امکان را برای آنها فراهم می سازد.

این نوع چتر بازی انسان را مانند پرنده ای ریلکس در آسمان پرواز می دهد و برای گشت و گذار مناسب است و حس آرامش وصف ناپذیری دارد اما احتمالاً هیجان شدیدی نخواهد داشت.

اسکایدایوینگ:

تفاوت پاراگلایدر و اسکایدایوینگ - باشگاه هوایی اوج

اما چتر های سقوط آزاد بر خلاف پاراگلایدر امکان پرواز از روی زمین برا ندارند و بر اساس فرود بیشتر و پیشروی کمتر طراحی شده اند و با وجود کاناپی کوچک آن که در یک کوله پشتی جای می گیرد این قابلیت را دارد که هنگامی که چترباز از ارتفاع بالا از داخل هواپیما یا هلیکوپتر و یا بالای صخره ها و پل های بلند اقدام به پرش سقوط آزاد می کند و پس از لذت سقوط آزاد با هیجان وصف نشدنی، هنگامی که به ارتفاع معین رسید و قبل از ارتفاع خطر با کشیدن دستگیره مخصوص در کمترین زمان و با ایمنی بالا چتر خود را باز می کند و سرعت چترباز برای فرود روی زمین کاهش می یابد و از این لحظه حسی شبیه پرواز با پاراگلایدر و کنترل چتر خود را تجربه می کند.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم بخونید:  مختصری از پیشینه چتربازی

البته در صورتی که خود چترباز اقدام به باز کردن چتر خود نکند برای جلوگیری از بروز حوادث در ارتفاع خطر چتر بوسیله قطعه ای به نام AAD بصورت اتوماتیک باز می شود که در مقاله جداگانه ای به بررسی این قطعه پرداخته ایم. یقینا این نوع چتر بازی برای علاقه مندان بیشترین هیجان و نشاط را در پی خواهد داشت. (هیجان حرکت از زمین به آسمان کجا و سقوط از آسمان به زمین کجا؟!)

پرش تفریحی

برای مبتدیان و یا کسانی که به صورت تفریحی می خواهند سقوط آزاد کنند نیز از دو روش استفاده می شود. حالت اول استفاده از چتر مخصوص و پرش تندم (دو نفره) هست که فرد توسط هارنس مخصوص به مربی خود متصل می شود و پس از پرش و سقوط آزاد بقیه کارها و هدایت پرواز و فرود توسط مربی انجام می شود و در حالت دوم استفاده از بند مخصوصی است که بین شما و هواپیما متصل است و در هنگام پرش، کیسه حاوی چتر را که با بند پیوند به هواپیما متصل است از آن میکشد و چتر بیرون آمده و خود به خود باز می شود.

در حالت پیشرفته تر نیز چتر بازان با استفاده از لباس های بالدار پرواز می کنند و قبل از باز شدن چتر خود لذت سقوط را چند برابر کرده و مثل باز شکاری روی هوا حرکت خود را کنترل می کنند و از نهایت آدرنالین در بدن خود لذت می برند.

فاوت پاراگلایدر و وینگ سوئیت - باشگاه هوایی اوج

در حالت کلی می توان به نکات ذیل اشاره کرد:

 • پارا گلایدر

 • اسکای دایوینگ

سفر افقی – پیشرانه بیشتر و فرود کمتر سفر عمودی – سرعت فرود بیشتر و پیشروی کمتر
لذت پرواز در آرامش بیشترین حس هیجان زندگی – ده ها ثانیه سقوط آزاد و اوج فوران آدرنالین
حساسیت شدید به باد و شرایط آب و هوایی امکان پرش در بادهای شدید و شرایط جوی مختلف
زمان در اختیار خود شماست و میتوانید هر وقت که بخواهید به ارتفاعات مراجعه کنید و چتر خود را پهن کنید و پرواز کنید باید منتظر هماهنگی و پرواز هواپیمای مخصوص باشید که متاسفانه در ایران با مشکلاتی همراه است
هزینه پایین تر است و چتر و تجهیزات فردی تنها وسیله مورد نیاز شماست علاوه بر چتر و تجهیزات برای هر پرش می بایست هزینه ای بابت هزینه اجاره هواپیما بپردازید
باز کردن چتر نجات ذخیره (کمکی) بصورت دستی باز شدن چتر نجات ذخیره بصورت اتوماتیک

در هر حال هر دو ورزش فوق العاده هستند. هر کدام یک گروه پرشور از ورزشکاران و طرفداران دو آتیشه خود را دارد که زندگی و ورزش را نفس می کشند و بعضی به هر دو رشته می پردازند.  در این مقاله، هیچ “بهتر” یا “بدتر” ی وجود دارد و همه چیز به سلیقه شما برای تجربه آسمان بستگی دارد.

ما دوست داریم آسمان را در کنار شما تجربه کنیم. با ما باشید تا عطش کنجکاوی شما را فروکش کنیم.

One thought on “تفاوت چتربازی سقوط آزاد و پاراگلایدر

 1. کرم ظهرابی میگوید:

  با سلام در مورد پاراگلایدر من حس خوبی دارم نسبت ب این ورزش وعلاقه زیادی دارم برای یاد گیری ودر ضمن قبلا اسکایدایوینگ هم انجام دادم ب ا یک کمکی والان میخوام پاراگلایدر آموزش ببینم لطفا مرا بیشتر راهنمایی کنید ودر ایمیل تلفن ویا ادرس برام بفرستین ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *