خطرات چتربازی

یک لحظه تصور کنید که از چند هزار متری زمین به امید یک کوله پشتی حاوی چتر خودتونو در آسمان رها کنید… واقعا کار خطرناکی به نظر میاد! و برای هر کسانی که با این کار آشنا نیستد این سوال جدی پیش میاد که اگر چتر باز نشه چه اتفاقی میفته؟ واقعا ریسک این کار چقدر هست؟ لذت پرواز به قبول ریسک خطرات موجود در چتربازی می ارزه؟

هدف ارزشمند

این سوال رو یک بار از یکی از اساتیدم پرسیدم، با کمی تامل جواب داد: حتی رد شدن از خیابان هم خطر دارد. اما ما همیشه یک سری اصول و موارد ایمنی را رعایت می کنیم تا میزان خطر را به حداقل برسانیم. از پل هوایی و یا خط عابر پیاده رد میشیم، از اتوبان رد نمی شیم، خیابان خلوت را انتخاب می کنیم، سمت چپ و راست را نگاه می کنیم و… و در اکثر مواقع اغلب آدم ها سالم به آن طرف خیابان می رسند. اما حتی این هم همیشه تضمین شده نیست!

مثلا تضمینی وجود نداره که در حالی که ما تمام جوانب ایمنی را رعایت کرده ایم یک راننده که در حال طبیعی نیست با سرعت زیاد یکباره به سمت ما منحرف نشود و به ما آسیب نرساند و یا موتور سواری که از پیاده رو حرکت می کند و با عابرین برخورد می کند و صدها استثناء دیگر.

نکته مهم بی خطر بودن خیابان نیست! نکته مهم این هست که برای رسیدن به چه چیزی میخواهیم به آن طرف خیابان برویم؟! اگر چیز ارزشمندی نیست یقینا همین طرف خیابان امن ترین جا برای ماست! و اگر یک اتفاق مهم آن سمت خیابان منتظر ما باشد، حاضریم برای رسیدن به آن هر خطری را به جان بخریم.

اسکای دایوینگ یعنی سوپر هدف

در میان همه ورزشها ما امروز درباره خطرات چتربازی می خواهیم صحبت کنیم، ورزشی که از نظر طرفداران این رشته هیجان و شور و نشاط آن با هیچ چیز دیگر در دنیا قابل قیاس نیست و البته با توجه به حساسیت خاصش همیشه با بهترین و پیشرفته ترین و امن ترین تجهیزات و لوازم طراحی و اجرا شده است.

ورزش های پر خطر

برای کسانی که برای اولین بار به سمت چتربازی می‌روند طبیعتاً این سوال جدی وجود دارد که با وجود احتمال آسیب در این رشته، چطور طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است؟ در این میان بد نیست به گزارش های حیرت آوری درباره صدمات منجر به مرگ در سایر ورزشها اشاره کنیم . با کمال حیرت در آماری که از ۱۰ ورزش خطرناک دنیا وجود دارد، شما نام چتر بازی را نخواهید دید.

به عنوان مثال در دهه پیش خطرناک ترین ورزش در اروپا، ورزش آرام ماهیگیری بوده است! که ورزشکاران زیادی را غرق کرده، پس از آن به رقابت های اسب دوانی، کوهنوردی، غواصی، اتومبیل رانی و موتور سواری می رسیم که بیشترین آمار مرگ و میر را داشته اند. در مورد صدمات ورزشی که به مرگ منجر نمی شوند نیز از راگبی یا فوتبال آمریکایی به عنوان پرخطرترین یاد می شود که تعداد صدمات ناشی از آن ۳ برابر صدمات ورزش های رزمی است.

آمار جهانی تلفات جانی در ورزش

 • آمار تلفات موتور سواری یک مرگ در ازای هر ۱۰۰۰ موتور سوار است که با وجود میلیون ها موتور در دنیا واقعا آماری بسیار زیاد است.
 • میزان مرگ در رشته صخره نوردی و کوه نوردی یک مرگ به ازای هر ۱۵۷۰۰ نفر است.
 • آمار تلفات ورزش مشت زنی ۱ مرگ در ازای هر ۲۲۰۰ نفر است که آن را به یکی از خطرناک ترین ورزش های دنیا تبدیل می کند.
 • قایق رانی یک مرگ به ازای ۱۰۰۰۰ نفر.
 • غواصی یک مرگ در ۳۴۴۰۰ نفر.

 

آمار تلفات ورزشی- اسکای دایوینگ- باشگاه هوایی اوج

شاید علت کم خطر شدن چتربازی، تلاش شدید متخصصین جهت حفظ سلامت امنیتی این رشته بوده . به عنوان مثال تکنولوژی AAD که در مقاله جدا گانه به بررسی آن پرداخته ایم نمونه ای از همین تلاش هاست.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم بخونید:  سرعت حد سقوط انسان چقدر است

چتر ها همیشه باز می شوند

البته چتربازی خطراتی نیز دارد، اما برخلاف باور مردم خطرات آن بیشتر مربوط به بعد از باز شدن چتر است نه قبل از آن. طبق آمار منتشر شده در سایت رسمی www.uspa.org در آمریکا بعنوان پر مخاطب ترین کشور در اسکای دایوینگ با بیش از ۳ میلیون پرش در سال موارد جدول زیر بیشترین مشکلات برای چتربازان بوده است.

 

ردیف علت انحراف تعداد تلفات درصد
۱ عدم باز کردن چتر اصلی یا باز کردن چتر اصلی در ارتفاع بسیار کم

(No pull or low pull )

۱ نفر ۴٪ تلفات
۲ انحرافات (Malfunctions)   ۱۱ نفر ۴۶٪ تلفات
۳ برخورد و تصادم کاناپی‌ها (Canopy collisions ) ۲ نفر ۸٪ تلفات
۴ برخورد و تصادم در حین سقوط (Free fall collisions) ۱ نفر ۴٪ تلفات
۵ وجود مشکل در چتر کمکی (Reserve problem) ۱ نفر ۴٪ تلفات
۶ مشکل در فرود (Landing problem)   ۶ نفر ۲۵٪ تلفات
۷ سایر موارد (سکته قلبی و قصد خودکشی)  ۲ نفر ۸٪ تلفات

 

سطح ایمنی ۹۹٫۹۹۹۹۹ درصد

طبق این آمار کل تلفات در طول یک سال فقط ۲۴ نفر است که در کشوری که چتربازی یک ورزش فوق العاده پرطرفدار بوده و سالانه بیش از ۳ میلیون پرش انجام می شود تعداد بسیار اندکی محسوب می شود. به عبارتی دیگر یک مرگ در ازای هر صد هزار نفر که واقعا در مقایسه با ورزش های دیگر آمار کمی است.

بر خلاف تصور اغلب مردم بیشتر این افراد (حدود ۹۲%) به خاطر مسائلی غیر از عدم باز شدن چتر با مشکل روبرو شدند. بنابراین توهم باز نشدن چتر بیشتر به بافته های خیالی حاصل از ذهن محتاط انسان و تاثیر فیلم های هالیودی بر می گردد تا مشکل جدی و قاطع برای چتربازان.

تکامل اسکای دایوینگ

ورزش سقوط آزاد یا همان اسکای دایوینگ امروزه بسیار ایمن‌ تر از گذشته شده است. وسایل و تجهیزات مطمئن، وسایل پروازی و خلبانان مدرن و به روز، روشهای آموزشی جدید و مربیان حرفه ای ، در کنار ورزشکارانی که برای سلامت و ایمنی خودشان و سایر دوستانشان اهمیت قائلند، این ورزش را به ورزشی بسیار مفرح ، ایمن ، هیجان‌انگیز و پرطرفدار تبدیل کرده و خطرات چتربازی را به حداقل ممکن رسانده است.

خطرات چتربازی - اسکای دایوینگ- باشگاه هوایی اوج

 

رانندگی، خطرناک ترین کار زندگی

سالیانه بیش از ۲۵ میلیون نفر در تصادفات رانندگی در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند. در ایران نیز در ۱۰ سال گذشته تلفات جاده ای از ۲۷ هزار نفر در سال به ۱۶ هزار نفر کاهش یافته است. اما عدد ۱۶ هزار همچنان عدد بالایی محسوب می شود، یعنی هر روز ۴۴ نفر!
آیا این آمار وحشتناک باعث می شود که شما دیگر رانندگی نکنید و یا تا آخر عمرتان سوار ماشین نشوید؟ با همه این اوصاف هنگامی که به آمار مرگ و میر و صدمات جاده ای نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که آسیب های ورزشی و خطرات چتربازی به مراتب کمتر از خیلی از کارهایی است که بصورت روزمره انجام می دهیم و هیچ هیجانی هم برای ما ندارند.

ما هرگز اتومبیل های خود را کنار نمی گذاریم، موتور سواری می کنیم، از دوچرخه سواری لذت می بریم، با خانواده به کوهنوردی و قایق سواری می پردازیم و در کنار اینها از ورزش مفرح اسکای دایوینگ لذت می بریم و خبر خوب این است که کوله پشتی چتر نجات یکی از آن چیزهایی است که در زندگی خود می توانیم به راحتی به آن اعتماد کنیم.

اگر هنوز به اطمینان قلبی نرسیده اید اما دوست دارید چتربازی اسکای دایوینگ را تجربه کنید، بهتر است با مربی خود به صورت دو نفره (تندم) پرش کنید تا در کنترل باز کردن چتر و هدایت و فرود آن به شما کمک کند و شما بدون کوچک ترین نگرانی ای از پرش لذت ببرید.

One thought on “خطرات چتربازی

 1. Ehsan میگوید:

  ترس از ارتفاع کلا ارتفاع چیزه عجبیه من قبلا پارک آبی آزادگان تهران میرفتم صحبت شاید ماله ۵ ساله پیشه یه سرسره ی باز سرعتی تو ارتفاع بالا داشت اوایلش ترس و استرس داشت ولی آدم اطمینان داره که وقتی میای پایین نمی میری این معلوم نیست میدونی من دوست داشتم خلبان بشم ولی خلبانی خیلی گرونه من پول ندارم باید ساعتی یک ملیون و هشتصد هزار تومان پول بدم یکی بهم پیشنهاد کرد چتربازی رو امتحان کنم اگر واقعا پرواز رو دوست دارم من فکر کنم گزینه ی پرش با استاد واقعا مناسب ترین باشه برام اصلا نمیدونم شاید حتی کنترل بعد از باز کردنش مساله باشه میدونی جونه آدمیزاد خیلی عزیزه اون سرسره یه سرعتی روباز ترس داشت اصلا انگار سقوط آزاد رو سطح شیبدار بود ولی اینجا قضیه فرق میکنه

  • مدیر سایت میگوید:

   دقیقا مشخصه ی اسکای دایوینگ همینه!
   اینکه با تمام ایمنی و امنیتی که داره، هیچ وقت تکراری نمیشه و همیشه به اندازه بار اول هیجان و البته کمی استرس داره!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *