دوره آموزش پاراگلایدر

باشگاه هوایی اوج- تیکاف سایت شهید عسگری

بیایید در مورد دوره آموزش پاراگلایدر نکاتی را با هم مرور کنیم.
قبلا درباره آموزش پاراگلایدر بطور مجزا در مقاله مفصلی مطالبی را عنوان کرده ایم. اما این بار می خواهیم به عنوان یک هنرآموز روند ثبت نام و شروع تمرینات آموزشی پاراگلایدر را دنبال کنیم.

به چه چیزی نیاز داریم؟

در نظر اکثر افراد پاراگلایدر ورزش افراد مرفه و پولدار بوده و در دوره های آموزش پاراگلایدر فقط افرادی حضور دارند که وضع مالی خوبی دارند! اما این باور به طور قطع صحیح نیست!
قبلا درباره هزینه هایی که اغلب ما در طول زندگی انجام می دهیم و مقایسه با هزینه ورزش های هوایی صحبت کرده ایم و به این نتیجه رسیدیم که با آنکه از دور ورزش های هوایی خیلی گران به نظر می رسند، اما واقعیت چیز دیگری است و ما هزینه های خیلی بیشتری را می پردازیم که ارزش آنها در مقایسه با ارزش و لذتی که با پرواز کردن بدست می آوریم خیلی کمتر است.

این در حالی است که در بین خلبانان پاراگلایدر و اسکای دایوینگ افراد بسیاری هستند که با اینکه درآمد بالایی ندارند، اما با صرفه جویی های کوچک و مدیریت منابع مالی خود به راحتی سالیان زیادی در این فرا ورزش ها حضور دارند و از پرواز های خود لذت می برند.

اگر شما قصد شروع دوره آموزش پاراگلایدر را دارید خوب است بدانید که آموزش پاراگلایدر در ابتدای کار هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت. تمام تجهیزات پروازی و لوازم مورد نیاز شما در دوره آموزشی پاراگلایدر توسط باشگاه هوایی اوج در اختیار شما قرار می گیرد و شما با خیال راحت بر روی آموزش و تمرینات خود تمرکز می کنید.

بیایید شروع کنیم

شما از طریق هر یک از راه های ارتباطی و یا لینک های ثبت نام با ما تماس می گیرید و فرم های ثبت نام را تکمیل می کنید.
این مقاله در ابتدای سال ۹۹ بازنویسی شده و در این تاریخ هزینه دوره آموزش پاراگلایدر در سطح مقدماتی ۴ میلیون تومان می باشد که اگر بصورت نقدی پرداخت شود شامل تخفیف ویژه ۵۰۰ هزار تومانی شده و تنها ۳میلیون و پانصد هزار تومان پرداخت می کنید و در غیر این صورت می توانید با پرداخت نیمی از شهریه دوره ثبت نام نموده و الباقی آن را بصورت قسطی در طول دوره آموزشی پرداخت نمایید.

بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام با شما تماس گرفته می شود و با نظر شما یک روز برای شروع دوره ها در نظر گفته می شود.
در آغاز دوره جلسه توجیهی برگزار شده و توضیحاتی درباره دوره و کارهایی که در آن قرار است انجام دهیم بیان می شود و سپس با معرفی تجهیزات و آشنایی با کاربرد و استفاده از آنها کار عملی شروع می شود.

جزوات اصطلاحات و قوانین کلی پرواز در اختیار هنر جو قرار می گیرد و از نظر علمی نسبت به اینکه چگونه بوسیله یک تکه پارچه قرار است به پرواز در بیاید توجیه می شود و شما می بایست آنها را قبل از حضور در کلاس مطالعه نمایید تا در هر جلسه که مطالب مربوطه توسط مربی بیان می شود نسبت به آن آگاه باشید.
همچنین در گروه مخصوص دوره در فضای مجازی نیز بطور مستمر هر هفته مطالب آموزشی ارائه و بحث می شود.

مدت زمان آموزش

مدت زمان دوره آموزشی به دو عامل بستگی دارد:

۱- شرایط جوی:

ما در تمام طول هفته در حال آموزش، تمرین و پرواز هستیم. مگر اینکه بدلیل شرایط جوی مثل بارندگی، طوفان، گرمای بیش از اندازه و مسائل پیش بینی نشده نتوانیم کلاس ها را برگزار نماییم که در آن صورت نیز با برگزاری اردو های پروازی و تغییر مکان، باز هم به کار خود ادامه می دهیم.

۲- زمان آزاد شما:

زمان کلاس های آموزشی کاملا به شما وابسته است.
کلاس های آموزشی در تمام روز های هفته برقرار می باشد و این شما هستید که زمان کلاس های خود را مشخص می نمایید و بر اساس روزهایی که شما اعلام می کنید دوره آموزشی برنامه ریزی و اجرا می شود.

اگر وقت شما آزاد باشد و شرایط جوی هم مساعد باشد دوره آموزشی شما در کمتر از دو هفته به پایان خواهد رسید.
اما اغلب اینگونه نیست و در طول دوره اتفاقاتی می افتد که باعث می شود زمان آموزش طولانی تر بشود. مثلا اگر شما کارمند باشید و فقط در تعطیلات و ایام آخر هفته فرصت شرکت در کلاس ها را داشته باشید ناخودآگاه طول دوره آموزشی شما حدود دو ماه خواهد بود.

و یا در صورتی که شما بخواهید در اردوهای آموزشی شرکت نمایید باید منتظر شویم تا شرایط جوی منطقه مورد نظر مطلوب شود و این زمان باعث طولانی تر شدن دوره می گردد.
اما در حالت کلی بازه زمانی دوره آموزشی از ۱ الی ۳ ماه متغیر خواهد بود.

مراحل دوره آموزش پاراگلایدر

تمرین زمینی

در دوره مقدماتی ابتدا با بال و تجهیزات دیگر و نحوه استفاده و نگهداری از آن آشنا می شود. و برای آشنایی بیشتر با رفتار بال و حرکاتی که باید در حین پرواز انجام شود روی سطح زمین بال کشی را تمرین کرده و با فرمان دادن به بال به چپ و راست می رود.

بدین صورت که هارنس را پوشیده و طبق آموزش ها از طریق بند های اصلی بال را به هارنس وصل می کنید و در زمین صاف و رو به باد بال را روی زمین پهن می نمایید و با فرمان مربی درست مثل زمانی که خلبان می خواهد تیکاف کرده و از زمین جدا شود با قدرت به سمت جلو حرکت کرده و بال را در بالای سر خود به پرواز در می آورید و سپس با دویدن به سمت جلو از جمع شدن و افتادن بال جلوگیری می نمایید و همزمان با چک کردن شرایط پایدار بال و اصلاح آن با فرمان مربی با کشیدن رایزر های آن به سمت چپ و یا راست کنترل حرکت بال را بدست می گیرید.

باشگاه هوایی اوج - تمرینات زمینی پاراگلایدر- سایت همت

این مرحله شاید کسل آور ترین و خسته کننده ترین مرحله آموزش باشد اما همواره باید به یاد داشت مطمئن ترین مکان برای آموزش روی زمین است و اگر این تمرینات به خوبی و با جدیت انجام نشود ممکن است در آسمان نتوان آن را براحتی جبران کرد!
وقتی در این مرحله به مهارت کافی رسیدید و به راحتی بال را بالای سر آورده و کنترل کردید آماده مرحله بعدی هستید.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم بخونید:  هزینه اسکای دایوینگ در ایران

تمرین پرواز کوتاه

اصول کار همان است که روی زمین تمرین کرده اید و فقط کافی است در بالای تپه بال را در حالت پروازی و بالای سر خود قرار دهید و این بار وقتی به جلو میدوید به جای اینکه روی زمین حرکت کنید بخاطر شیب زمین بعد از طی مسافت کوتاهی پاها از زمین جدا شده و به پرواز در می آیید.

معمولا تپه های آموزشی کوتاه بوده و نهایتا ۵۰ متر ارتفاع دارد و وقتی هنر جو از زمین جدا شد بلافاصله بوسیله فرمان ها (برک ها) مسیر پرواز خود را کنترل نموده و در فاصله کوتاهی به محل فرود (لندینگ) خود می رسد.
در این لحظه با توجه به آموزش های قبلی اقدام به فرود بر روی زمین می نماید.
در تمام این مراحل نیز همزمان مربی بوسیله رادیو بیسیم با او صحبت می کند و نکات آموزشی را به او یادآوری می نماید.

نکته مهم در این تمرین این است که در زمان تیکاف بال را به درستی به پرواز در آورده و با قدرت بدوید و بعد در هنگام فرود بر زمین نیز بتوانید با تخمین صحیح ارتفاع خود در لحظه لازم برک ها را کشیده و بال را به حالت کمترین سرعت در آورده و به آرامی بر روی پاهایتان بر روی زمین فرود بیایید.

برای اینکه این حرکت ملکه ذهن شما شود لازم است بارها این تمرین انجام پذیرد. به همین خاطر خودروهای وانت از قبل مهیا شده و شما می بایست بال خود را در حالت جمع آوری سریع (کلم کردن بال) جمع کرده و با خودرو دوباره به محل تیکاف حمل شوید.

باشگاه هوایی اوج- تمرینات تپه کوتاه- پاراگلایدر- سایت آبیک

کلم کردن بال به این معنی است که بدون جدا کردن بال از هارنس و با جمع کردن بند های چتر در دستان خود بال را در حد امکان کوچک کرده و بر روی دوش خود انداخته و منتقل نمایید.  این روش برای زمان هایی که قصد داریم در فاصله زمانی کوتاهی دوباره از بال استفاده نماییم کاربرد دارد.

اگر شرایط جوی خوب باشد در طول یک جلسه بیش از ۱۰ بار می توان پرواز کوتاه را تمرین کرد و با چند جلسه تمرین پرواز کوتاه شما کاملا با شرایط تیکاف و لندینگ آشنا شده و مهارت لازم را به دست می آورید.

پرواز بلند

در صورتی که پرواز های کوتاه به اندازه کافی تمرین شود و مربی نسبت به عملکرد شما رضایت و اطمینان حاصل کند به سایت پرواز بلند رفته و همین تمرین را آنجا نیز انجام می دهید.
تمام مراحل همان است که تا الان انجام داده اید، و فقط ارتفاع پرواز شما فرق خواهد کرد.

در تمرین زمینی از نقطه تیکاف تا لندینگ پاهای شما از زمین جدا نمیشد.
در پرواز کوتاه نیز بعد از تیکاف حداکثر ۵۰ متر از زمین فاصله می گرفتید و در پرواز بلند هم این ارتفاع به بیش از پانصد متر افزایش خواهد داشت، بدون اینکه در روند کلی تمرین تغییری ایجاد شود!
یعنی همچنان شما بال را بالای سر در آورده و به سمت باد می دوید، از زمین جدا شده و بعد از پرواز دوباره به زمین لندینگ نزدیک شده و با همان اصول قبلی اقدام به فرود بر روی زمین می نمایید.

در این مرحله یک مربی در نقطه تیکاف شما را آماده پرواز کرده و آخرین نکات را به شما یادآوری می نماید و یک مربی دیگر نیز در زمین فرود منتظرتان بوده و پس از پرواز، در هنگام فرود (لندینگ) از طریق بیسیم با شما صحبت کرده و شما را برای تشخیص صحیح باد و ارتفاع راهنمایی می کند.
پس از چند پرواز بلند شما به تسلط کافی نسبت به پرواز رسیده و با نظر مربی مفتخر به دریافت گواهی نامه خلبانی پاراگلایدر می شوید.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم بخونید:  پاراگلایدر در تهران

کار تمام است؟

در این خصوص باید دید نظر خودتان چیست؟
قطعا در این مرحله دوره آموزشی شما به پایان رسیده است اما آیا این برای شما کافی ست؟

ورزشکاران حرفه ای اگر بخواهند همیشه در اوج باشند تا آخرین روزهای عمر حرفه ای خود بطور مرتب در حال آموزش مطالب جدید و تمرین آنها هستند و اگر اینگونه نباشد به زودی علم آنها از مطالب به روز عقب مانده و از دنیای حرفه ای ها فاصله می گیرند.

شما تازه اول مسیر هستید. اگر به همین سطح قانع هستید می توانید یک بال تهیه کرده و با حضور مربی و زیر نظر وی به پرواز ادامه دهید.
اما اگر قصد دارید بصورت مستقل و در هر مکان دیگری که دوست داشتید پرواز کنید می بایست یک گام دیگر برداشته و دوره آموزشی مستقل (نوایس) را نیز بگذرانید.

تقسیم بندی دوره های آموزشی پاراگلایدر

در حالت کلی دوره های آموزشی پاراگلایدر را می توان به سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

۱- تحت نظر مربی

در آزمون گواهینامه رانندگی بعد از آموزش و قبولی در آزمون در گواهینامه صادر شده قید می شود که بدلیل مبتدی بودن و عدم تجربه کافی رانندگی در جاده ها تا یک سال ممنوع می باشد مگر آنکه راننده با تجربه دیگری همراه وی در خودرو باشد.

در آموزش پاراگلایدر نیز به همین صورت هست. در ایتدا می بایست دوره آموزش مقدماتی را گذراند که در آن شناسایی بال و تمرینات کنترل حرکت بال روی زمین و در پرواز های کوتاه انجام می شود و در نهایت با انجام پرواز های بلند تحت نظر مربی شما موفق به اخذ گواهینامه پاراگلایدر خواهید شد.
اما پرواز های شما همچنان می بایست تحت نظارت و تایید یک مربی انجام پذیرد و شما توسط رادیو بیسیم با مربی در ارتباط باشید تا در صورت نیاز شما را راهنمایی و هدایت نماید.

۲- آزاد و رها

بعد از گذراندن دوره آموزش پاراگلایدر در سطح مقدماتی در صورتی که قصد دارید به تنهایی و بصورت مستقل در هر مکانی که دوست دارید پرواز کنید می بایست دوره مستقل (نوایس) پاراگلایدر را نیز بگذرانید و در این دوره تحت نظر مربی مهارت و تجربه خود را بالا برده و با پرواز در سایت های مختلف و در آب و هوای گوناگون به تجربه و ساعت پروازی خود بیافزایید.

پس از گذراندن دوره مستقل و اخذ گواهینامه آن شما می توانید آزادانه در هر سایتی که دوست دارید پرواز کنید و از بودن در آسمان لذت ببرید.
برای بیشتر افراد این دوره کافی ست و در همین مرحله می مانند و در طول سال با پرواز های تفریحی حال خودشان را بهتر می کنند.

۳- ورود به دنیای حرفه ای ها

اگر شما قصد ورود به دنیای حرفه ای و تجاری پاراگلایدر و حضور در مسابقات و رقابت با افراد حرفه ای و یا انجام پرواز های دونفره و تجاری را دارید باید بیشتر آموزش ببینید و حتی شرایط سقوط را تجربه نمایید و از همه فوت و فن این رشته سر در بیاورید.
در این صورت شما باید دوره های آموزشی دیگر را نیز سپری کنید. یادتان باشد برای حرفه ای شدن در هر کار و رشته ای تا آخرین روز هم باید به آموزش مطالب و نکات جدید پرداخت و سخت تمرین کرد.

دوره مستقل (نوایس)

در این دوره شما نیاز به بال و تجهیزات مخصوص خود را دارید تا با تمرین مداوم با آنها انس گرفته و با رفتار بال شخصی خودتان آشنا شوید.
اگر بخواهید تجهیزات آکبند و نو تهیه کنید می بایست حدود ۳۵۰۰ دلار پرداخت نمایید.
اما معمولا در ابتدای کار اکثر خلبانان ترجیح می دهند که با تهیه وسایل دست دوم مخارج خود را کاهش دهند. در این صورت داشتن حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان برای شما کافی ست.

اما باید توجه داشته باشید که لوازمی که تهیه می کنید آسیب دیده نباشد و از استاندارد پروازی خارج نشده باشد تا بتوانید به آن اعتماد کرده و از پرواز های ایمن خود لذت ببرید. لذا توصیه می شود حتما برای خرید تجهیزات پروازی با یک مربی و یا خلبان با سابقه مشورت نمایید و از افراد امین و آشنا لوازم را تهیه نمایید.

پس از تهیه وسایل پرواز در این دوره آموزشی شما با تمرین و پرواز های مکرر در سایت های مختلف تجربه پروازی خود را افزایش داده و پرواز در شرایط جوی متفاوت را تحت نظر مربی و با راهنمایی او انجام می دهید.
اردوهای پروازی بهترین زمان برای بحث های گروهی و انتقال تجربه بین مربیان و هنرجویان می باشد و از لحظه لحظه آن می شود درس های زیادی آموخت.

باشگاه هوایی اوج- پاراگلایدر- اردوی آموزشی پرواز

همچنین شما در این دوره با فراگیری الگوهای فرود مختلف مهارت خود را در لندینگ و فرود بر روی نقطه دلخواه افزایش می دهید و در این زمان مربی نظاره گر کار شما بوده اما کنترل امور را به خود شما می سپارد. مگر آنکه دچار اشتباهی شوید که مربی از طریق بیسیم آن را به شما متذکر می شود.

زمانی که تجربه شما در شرایط گوناگون پروازی مورد تایید مربی قرار گرفت و تسلط شما در پرواز به حد مطلوبی رسید دوره مستقل شما بیز به پایان رسیده و شما بعنوان یک خلبان پاراگلایدر مستقل گواهینامه مخصوص این دوره را دریافت می نمایید و از آن پس می توانید در هر سایتی که خواستید با ارائه این گواهینامه بصورت مستقل پرواز نمایید.

این داستان ادامه دارد

اگر شما باز هم دوست دارید پیشرفت کنید و توانایی خود را به حدی بالا ببرید که بتوانید ساعت ها چتر خود را در آسمان در حالت پرواز نگه داشته و در آسمان اوج بگیرید و در میان ابرها کیلومتر ها پرواز کنید می بایست همچنان تحت نظر مربیان حرفه ای تجربه کسب کرده و به آموزش مطالب جدید و نکات ریز این رشته پر هیجان در دوره های بالاتر بپردازید.

 

همین الان در دوره آموزشی پاراگلایدر ثبت نام کنید

One thought on “دوره آموزش پاراگلایدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *