دو اثر مهم چتربازی بر انسان

تاثیرات مفید چتربازی بر انسان-باشگاه هوایی اوج

قبل از اینکه فواید چتربازی را بررسی کنیم ، به این موضوع کمی فکر کنید:
از ارتفاع سه هزار متری سطح زمین با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت به زمین نزدیک میشوید، ته دلتان خالی می شود و احساس می کنید صدها پروانه ته دلتان دارند بال بال می زنند. آدرنالین به اوج حدش می رسد، حتی صدای فریاد خودتون رو هم نمی شنوید. حس رویایی این لحظات رو با هیچ چیز حاضر نیستید عوض کنید. از آن وقت هایی است که دلتان نمیخواهد هیچ وقت تمام شود! اسکای دایوینگ، صدای باد، صدای فریاد، آدرنالین، هیجان، نشاط…

یک لحظه صبر کنید! فقط همین؟! آیا این لحظات لذت بخش فایده ای هم برایمان دارد؟ قطعاً لذت بردن تنها فایده چتربازی برای ما نیست!

روانشناسان ورزشی فواید ورزش چتربازی را در دو دسته مهم بیان کرده اند:
۱- تاثیرات فیزیکی و جسمانی ۲- تاثیرات روحی و روانی

تاثیرات فیزیکی‌ و جسمانی:

تاثیرات مفید چتربازی بر انسان-باشگاه هوایی اوج

  • افزایش عمومی آمادگی جسمانی : چتربازی نقش قابل توجهی در آمادگی جسمانی و هماهنگی مغز و عضلات بدن دارد، تحمل وزن چتر و تجهیزات چتربازی، کنترل حالات و استایل بدن در هنگام سقوط آزاد، تمرکز بر روی عمل و عکس العمل های سریع و به موقع، کنترل چتر به وسیله دست ها و بازوها از طریق فرمان ها و کنترل چتر جهت فرود سالم، همه و همه عضلات قوی و جسم آماده و فکری باز برای هماهنگی لازم دارد که در هنر چتربازی ، چتر باز مهارت آن را پیدا میکند.
  • افزایش سوخت و ساز بدن : طبق نظر محققان و پزشکان ورزشی، آزاد شدن هورمون آدرنالین در خون یک انسان هنگام سقوط آزاد با وزن حدود ۷۰ کیلوگرم، باعث مصرف ۲۲۰ کالری در ساعت می شود که به نسبت بسیاری از ورزشهای دیگر مقدار قابل توجهی می باشد و رشته چتربازی را در رده های بالای جدول می آورد.

در کنار همه اینها و با وجود اینکه آمادگی جسمانی مناسب برای رشته ورزشی سقوط آزاد لازم است، این رشته جذاب برخلاف تصور برخی صرفا یک ورزش جسمانی و تفریحی نیست و چتربازی تاثیر بیشتری بر روح و روان انسان نسبت به جسم او میگذارد.

تاثیرات روانی:

تاثیرات آدرنالین بر انسان-باشگاه هوایی اوج

  • حس شادمانی : بی شک یکی از مشهود ترین عوامل در رشته چتربازی فوران هورمون آدرنالین در خون و حس هیجان و برانگیختگی در جسم می شود که باعث افزایش انرژی و ایجاد نشاط و حس برنده بودن در فرد می شود.
  • تسکین نگرانی: این ورزش جذاب و متفاوت حتی برای چند دقیقه ورزشکار را به فضای فوق نگرانی های شدید می رساند و بخاطر تمرکز روی حرکات خود تمام دغدغه ها و گرفتاری روزمرگی های خود را به فراموشی می سپارد.
  • تقویت اعتماد به نفس: ورزشهایی نظیر اسکای دایوینگ به مهارت های اعتماد به نفس معروف هستند و قبل از هر چیز انگیزه چترباز را در صرف جمله من می توانم بر می انگیزد، پس از یک بار پرش به راحتی می توانید اعتماد به نفس و کوچکی اتفاقات روزمره در نگاه تان را حس کنید.
  • ایجاد نگرش جدید به زندگی: از خطر پذیری و استرس تا مدیریت خطر ها و تجربه ی لذت پیروزی بر ترس و… زندگی روزمره شما را دارای حس متفاوتی می کند. وقتی شما چند هزار متر ،  بدور از گرفتاری های روزمره، از بالا به دنیا نگاه می کنید می توانید کوچکی مشکلات در مقابل جهان بزرگ را حس کنید. هیجان قبل از پرش و لذت پرواز می تواند این حس روزمرّگی را تبدیل به شادابی در اندیشه و فکر و اخلاق اجتماعی کند. سقوط آزاد می تواند شما را بزرگتر ، شجاع تر و با انگیزه تر از آنچه خود فکر می کردید نشان دهد.
پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم بخونید:  پاراگلایدر در تهران

تاثیرات چتربازی بر تصمیم گیری -باشگاه هوایی اوج

یک گام برای به اوج رسیدن

فواید چتربازی به اینها ختم نمی شود. کسی که یک بار بر همه مشکلات و ترس ها چیره شود و قدم اول را بردارد و پایش را از وسیله پرنده بیرون بگذارد و پرش سقوط آزاد را تجربه کند بی شک می تواند در زندگی هر کار دیگری را به آسانی انجام دهد و بر همه ترس ها و مشکلات زندگیش پیروز شود!
این حس را حتما تجربه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *