برنامه ایمنی پرواز

باشگاه هوایی اوج- برنامه ایمنی پرواز - اسکای دایوینگ

برنامه ایمنی پرواز برای هر چترباز یکی از مهمترین بخش‌های عملیات چتربازی است. تمرکز، تفکر، برنامه‌ریزی و بازرسی تجهیزات و مرور مسائل ایمنی، نه تنها اتلاف وقت نیست بلکه بصورت مستقیم کاملا به نفع شما ست.

وقتی می خواهیم از خیابان عبور کنیم بی درنگ برنامه ایمنی خود را مرور و اجرا می کنیم. از کودکی این برنامه را به ما آموزش داده اند. اول سمت چپ را بررسی می کنیم، با احتیاط تا وسط خیابان می آییم، بعد سمت راست را و آرام و بدون حرکات اضافی و بدون عجله و شتاب مسیر را تا آن طرف خیابان ادامه می دهیم. تکرار این اقدامات در دفعات مختلف باعث شده که امروز بصورت ناخودآگاه همه این اعمال را انجام دهیم و اگر اینطور نبود حتما دچار سانحه می شدیم!

نکات ایمنی قبل از پرش:

 1. قبل از پرش بدانید در چه منطقه ای فرود می آیید. اطلاعات مختصری از مکان فرود، عوارض زمین، موانع طبیعی و انسانی، راه های دسترسی و… داشته باشید و در صورت امکان یک بار از نزدیک از زمین پرش بازدید کنید.
 2. بدانید در چه شرایط هوایی پرواز می کنید. از وضعیت آب و هوایی، وضعیت ابرها، جهت و سرعت وزش باد باخبر باشید.
 3. وقت بگذارید و از چتر و متعلقاتش بازدید و از سلامت چتر خود اطمینان حاصل کنید.
 4. ممکن است چتر شما و همراهانتان به یک شکل و اندازه و از یک نوع نباشد. از نوع چتر و ارتفاع باز شدن چتر خود و همراهانتان اطلاع‌ یابید.
 5. از نوع AAD خود و ارتفاع عملکرد آن مطلع باشید تا قبل از رسیدن به آن اقدام به باز کرد چترتان کنید.
 6. معمولا در زمین فرود بوسیله پنل و یا دود جهت باد مشخص می شود. اما اگر روی آسمان و هنگام هیجان بالا جهت باد را فراموش کردید خیلی جای نگرانی نیست، شما میتوانید از روی درخت ها و یا سایر نشانه ها، جهت باد را تشخیص دهید. حتی  اگر درختی یا نشانه مناسبی نیافتید قبل از سوار شدن به هواپیما، صورتتان را به سمت باد کنید و نسبت باد و خورشید را در ذهن خود ثبت کنید تا در آسمان قدرت تشخیص داشته باشید.

هنگام خروج از هواپیما:

 1. در آسمان هیچ کاری را بدون هماهنگی قبلی انجام ندهید، جو گیر نشوید و کارهایی که در فیلم های هالیوودی دیده اید را انجام ندهید، از نزدیک شدن و یا دور شدن ناگهانی به گروه های دیگر اجتناب کنید.
 2. گروه های دیگری که در حال حرکات نمایشی و فرم یا سقوط هستند باید فضای آزاد برای پرواز داشته باشند تا چتر آنها بدون مزاحمت باز شود، بنابراین بالا و پایین گروه های دیگر، چتر خود را باز نکنید تا حادثه ایجاد نشود.
 3. اگر بصورت گروهی در حال سقوط هستید به صورت ناگهانی و فردی اقدام به باز کردن چتر خود نکنید و قبل از باز کردن چتر، آگاهی سازی و علامت دهی مخصوص به همراهانتان فراموش نشود. در اواخر سال ۹۷ رعایت نکردن همین نکات ساده در هنگام باز کردن چتر باعث برخورد دو چترباز در جزیره قشم و آسیب جدی به هر دوی آنها شد!
پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم بخونید:  ایمنی پاراگلایدر

هنگام فرود:

 1. بهترین مکان جهت فرود خلوت ترین و امن ترین مکان است، دنبال چنین مکانی بگردید.
 2. در هنگام فرود اگر مانع و یا خطری احساس کردید به جای حرکات ناگهانی و تغییر مسیر با پیچ تند، از پیچ تخت (flat turn) استفاده کنید.
 3. تا پایان کار همواره ایمنی را رعایت کنید و حواستان به هم مسیرهای خودتان باشد. بعید نیست یکی از چتربازان نتوانسته باشد در مسیر خود فرود آید و شما باید مراقبت برخورد با او باشید.

 

همیشه برنامه ایمنی پرواز خودتان را قبل از پرش با دوستانتان مطرح کنید و از برنامه یکدیگر مطلع باشید تا از قبل آمادگی لازم برای مواجهه با هر شرایطی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *